HomeAktualnościnr 4/2016, Heinz von Heydebrand. Przyczynek do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego

nr 4/2016, Heinz von Heydebrand. Przyczynek do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego

 „Z Archiwum Instytutu Zachodniego", nr 4/2016: „Heinz von Heydebrand. Przyczynek do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego"

a20164W Archiwum II Wojny Światowej Instytutu Zachodniego zgromadzono dokumentację związaną z Heinzem von Heydebrandem, ostatnim właścicielem majątku Osieczna pod Lesznem. Dokumenty te dają wgląd w życie i działalność niemieckiego właściciela dóbr osieczeńskich w okresie międzywojennym i w latach II wojny światowej. Heinz von Heydebrand, potomek zasłużonego rodu, jest postacią kontrowersyjną i niejednoznaczną. Był typowym przedstawicielem ziemiaństwa niemieckiego. Punktem zwrotnym w jego życiu okazało się zaangażowanie w ruch nazistowski. Niemiec był członkiem kilku organizacji nazistowskich, w tym SS. Stał się jednak także ofiarą polityki rasowej władz niemieckich. ( Plik PDF 1MB

Dokumenty osobiste i korespondencja von Heydebranda są dobrym przyczynkiem do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego, zwłaszcza w okresie narodowego socjalizmu.

 

Go to top