Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Ziemia Lubuska - od idei do regionu? Wykład w IZ (30.01.2019)

ZIEMIA LUBUSKA

30 stycznia o 12:00 zapraszamy do Instytutu Zachodniego na wykład Małgorzaty Dąbrowskiej, absolwentki Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, zajmującej się  badaniem Ziemi Lubuskiej, historią historiografii, pograniczem polsko-niemieckim oraz szeroko pojętą propagandą Ziem Odzyskanych, będącej od grudnia 2018 r. stypendystką Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, pt:  

Ziemia Lubuska – od idei do regionu?

Historyczna ziemia lubuska, wywodząca swą nazwę od Lubusza położonego po lewej stronie Odry, ma niewiele wspólnego z pojęciem powojennej Ziemi Lubuskiej. Nazwa ta, na określenie regionu pogranicza pomorsko-wielkopolsko-śląsko-brandenburskiego, została zaproponowana w 1945 r. i stosowano ją na określenie jednego z regionów Ziem Odzyskanych, jednak aż do 1999 r. nie stała się samodzielnym pojęciem administracyjnym. Podczas ostatniej reformy zdecydowano się stworzyć województwo lubuskie, z ziem w większości bardziej związanych historycznie ze Śląskim niż z historyczną ziemią lubuską. Naturalnie nasuwającym się pytaniem, jest pytanie o powody, dla których sztucznie wykreowany region uzyskał legitymizację w postaci jednostki administracyjnej odwołującej się do tej nazwy.

Podczas wykładu zaprezentowany zostanie konspekt przygotowywanej pracy doktorskiej, badającej dyskurs o Ziemi Lubuskiej od jej powstania w powojennym kształcie, aż do powołania województwa.

           

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640