Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 22(442): Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Niemczech

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 22(442)/2020: dr Maria Wagińska-Marzec, „Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Niemczech”

Niemieckie elity polityczne przywiązywały dużą wagę do upamiętniania tej rocznicy. Znalazło to wyraz w wystąpieniu prezydenta F.-W. Steinmeiera. Dominowały w nim zasadniczo dwa przesłania: jedno mówiło o tym, że należy podtrzymywać pamięć o przeszłości i pełnej odpowiedzialności Niemiec za wywołanie tej eksterminacyjnej wojny i jej zniszczenia, a drugie było skierowane ku współczesnemu społeczeństwu Niemiec, by ta pamięć uwrażliwiała je na obecne zagrożenia. Fakt, że wiele uwagi poświęcono rocznicy zakończenia wojny w prasie, w programach telewizyjnych, a także w formie projektów kulturalnych, świadczy o tym, że Niemcy nadal próbują dokonywać rozrachunku ze swą historią i odsłaniają również jej bolesne rozdziały. Pojawiające się w niektórych komentarzach dywagacje, jak obecnie powinno się traktować dzień 8 maja, może oznaczać próbę reinterpretacji jego znaczenia.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640