Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 304 Pierwsze 100 dni Trumpa w polityce zagranicznej

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 304/2017: prof. Jadwiga Kiwerska, „Pierwsze 100 dni Trumpa w polityce zagranicznej”.

Jest niepisaną tradycją amerykańskiego życia politycznego ocenianie prezydenta Stanów Zjednoczonych po pierwszych 100 dniach jego urzędowania. Z reguły daje się nowemu prezydentowi ów czas, aby nie tylko zadomowił się w Białym Domu, ale mógł zaprezentować główne kierunki swej polityki, jej charakter i priorytety, a przede wszystkim pokazać styl działania. W przypadku Donalda Trumpa owego spokojnego obserwowania pracy nowego prezydenta raczej nie było, co wynikało z faktu, że 45. prezydentem został niezwykle kontrowersyjny kandydat, którego wybór nie tylko był zaskoczeniem, ale przerażał wielu komentatorów zarówno w samych Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. Jego kampania wyborcza i padające wówczas zapowiedzi szczególnie niepokoiły świat zewnętrzny. Hasło „America First”, czy stwierdzenia o przestarzałym charakterze NATO oraz potrzebie protekcjonizmu rodziły obawy o powrót amerykańskiego supermocarstwa do izolacjonizmu.

Zdjęcie: White House


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640