Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nr 14 - Jak mierzyć stopień wykorzystania siły roboczej?

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny numer "Biuletynu Instytutu Zachodniego". 

"Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 14/2009 - doc. dr hab. Tomasz Budnikowski: Jak mierzyć stopień wykorzystania siły roboczej?

Światowy kryzys gospodarczy, który rozpoczął się na amerykańskich rynkach finansowych, po paru miesiącach pociągnął za sobą dawno nie notowany spadek produkcji czemu towarzyszy niemalże powszechnie obserwowane zmniejszenie zatrudnienia. To zaś musiało pociągnąć za sobą pogorszenie sytuacji na rynkach pracy. Na przełomie roku niemalże wszystkie kraje rozwinięte zanotowały wzrost bezrobocia. Nie inaczej jest w Niemczech. Po gwałtownym wzroście liczby osób, które wbrew swej woli pozbawione były możliwości legalnego zarobkowania - z czym mieliśmy do czynienia po zjednoczeniu państw niemieckich - sytuacja uległa daleko idącej poprawie. O ile jeszcze w 2006 roku bezrobocie kształtowało się na poziomie 4,2 miliona to dwa lata później spadło aż o milion. W marcu br. jednak liczbę osób pozostających bez pracy szacowano na ponad 3,5 mln.

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640