Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nr 144 Wątpliwy przywódca – USA po ostatnich doświadczeniach

„Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 144: Prof. Jadwiga Kiwerska, „Wątpliwy przywódca - USA po ostatnich doświadczeniach"

„Ameryka, tak jak w swoim czasie Rzym, Wenecja czy imperium brytyjskie, jest głównym organizatorem współczesnego świata, mocarstwem popychającym go naprzód, siłą decydującą o równowadze i stawiającą tamę anarchii" - tak w 2003 r. pisał Robert D. Kaplan, jeden z czołowych publicystów amerykańskich. Warto zadać sobie pytanie, czy teza ta dzisiaj może się obronić, zwłaszcza w kontekście ostatnich głośnych wydarzeń. Czy Stany Zjednoczone zachowały swój status dominującego mocarstwa na arenie międzynarodowej, bez którego woli i zaangażowania niewiele w świecie może się zdarzyć? Czy ich wpływ na rozwiązywanie kluczowych globalnych problemów politycznych, gospodarczych, społecznych pozostał nieporównywalnie duży? Czy nadal wyznaczają standardy, normy i wartości?


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640