Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nr 146 Ewolucja polsko-niemieckiej wymiany handlowej na przełomie XX i XXI wieku

„Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 146: Prof. Piotr Misztal, „Ewolucja polsko-niemieckiej wymiany handlowej na przełomie XX i XXI wieku"

Handel zagraniczny towarami stanowił w przeszłości i obecnie wciąż stanowi główny element szeroko pojętej współpracy gospodarczej Polski z Niemcami. Pomimo systematycznego spadku znaczenia Niemiec w polskim handlu zagranicznym, odnotowuje się powolny wzrost podobieństwa, komplementarności i dywersyfikacji wzajemnej wymiany handlowej oraz dynamiczny wzrost znaczenia handlu wewnątrzgałęziowego w polsko-niemieckich obrotach towarowych. Prognozy krótkookresowe wskazują, że polski handel zagraniczny wciąż będzie w najbliższym czasie w dużym stopniu zależny od Europy, a w szczególności od Niemiec, lecz prognozy długookresowe przewidują dalszy spadek udziału Niemiec w handlu zagranicznym Polski z obecnych 25% do poziomu poniżej 20% w 2030 r.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640