Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Polskie etosy regionalne i i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej

Przejęcie Ziem Zachodnich i Północnych oraz masowe zasiedlenie ich przez nową ludność po 1945 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Polski, porównywalne z sukcesem stworzenia jednego organizmu z trzech zaborów w okresie II Rzeczypospolitej. Ten epokowy proces nadal nie jest jednak dostatecznie zakorzeniony w polskiej świadomości. Jakie były największe wyzwania związane z zasiedleniem nowych ziem? Jakie etosy na nich powstały? Jak przełożyły się one na współczesną tożsamość "człowieka Zachodu"?

W książce pt. "Polskie etosy regionalne i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej", pod redakcją Jana Szomburga i Marcina Wandałowskiego (Gdańsk 2018) ukazała się interesująca publikacja prof. Andrzeja Saksona, eksperta Instytutu Zachodniego , pt. "Rodzące się etosy Ziem Odzyskanych".

 

Książkę można pobrać pod tym adresem


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640