Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Koncert Europejskiej Orkiestry Młodzieżowej na festiwalu Young Euro Classic w Berlinie

#European Union Youth Orchestra #koncert #prezydencja

W międzynarodowym festiwalu muzycznym dla młodych muzykówYoung Euro Classic Festiwal, powołanym do życia w Berlinie w 2000 r., biorą udział najlepsze orkiestry młodzieżowe świata; zalicza się do nich również European Union Youth Orchestra (EUYO), która wystąpiła gościnnie w berlińskiej Sali Koncertowej (Konzerthaus) przy Gendarmenmarkt w dn. 10 sierpnia 2020 r. Koncert odbył się w ramach programu kulturalnego niemieckiej prezydencji w Radzie UE i był finansowany z budżetu Pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM).

Program koncertu Europejskiej Orkiestry Młodzieżowej był urozmaicony; znalazły się w nim utwory muzyki kameralnej W.A. Mozarta i L. v. Beethovena, a także dwa kwartety waltorniowe rosyjskiego kompozytora późnego romantyzmu Nikołaja Czerepnina oraz kwartet kontrabasowy współczesnego kompozytora fińskiego Petera Gransa.

European Union Youth Orchestra została założona w 1976 r.; działa pod patronatem Komisji Europejskiej i jest finansowana m.in. ze środków unijnych. Celem jej powstania było łączenie młodych Europejczyków poprzez muzykę. Członkowie orkiestry są wybierani przez specjalne międzynarodowe jury, które każdego roku udaje się do poszczególnych krajów członkowskich UE i dokonuje naboru spośród najbardziej utalentowanych muzyków w wieku 16-26 lat. Obecnie występuje w niej 37 muzyków z 14 krajów. Dla wielu z nich członkostwo w EUYO stanowi najlepszy start do profesjonalnej kariery.

W związku z pandemią koronawirusa, European Union Youth Orchestra stanęła, podobnie jak wiele innych zespołów, przed ogromnymi wyzwaniami. Wkrótce znaleziono praktyczne rozwiązanie: aby umożliwić przygotowanie występów,stworzono specjalną platformę internetową o nazwie EUYOdigital, która pozwala muzykom prowadzić ćwiczenia. Ponadto orkiestra organizuje też European Music Gallery Festiwal; jest to cykl 23 koncertów na żywo „z zachowaniem odstępu”, które odbywają się w 19 krajach UE i Wielkiej Brytanii. Uczestniczy w nich ok. 300 muzyków z całej Europy. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/jugendorchester-der-eu-1775830

https://www.konzerthaus.de/de/young-euro-classic

https://young-euro-classic.de/

https://eventland.eu/event/36590/young-euro-classic-2020/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640