Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemcy nie są już państwem pierwszego wyboru dla wnioskujących o azyl

#azyl #EASO #Niemcy #AmerykaPołudniowa #Syryjczycy

Niemieckie media obiegła w ostatnim tygodniu informacja o nowych, niepublikowanych jeszcze oficjalnie statystykach dotyczących azylu, opracowywanych przez Europejski Urząd Wsparcia Azylu (European Asylum Support Office, EASO). W obliczu pandemii COVID-19 nie dziwi ogólna tendencja spadkowa co do liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dość zaskakujące są jednak dane odnoszące się do wyboru państwa docelowego oraz pochodzenia osób poszukujących ochrony.

Dane dotyczą pierwszych czterech miesięcy 2020 r. W państwach członkowskich UE, Szwajcarii oraz Norwegii złożono łącznie 164 718 wniosków, co oznacza spadek o 25% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Najwięcej wniosków złożono w Hiszpanii, a dominującym regionem pochodzenia azylantów nie był w tym przypadku Bliski Wschód, ale Ameryka Południowa. Aż 32% wszystkich wniosków złożyli Kolumbijczycy, a 32% − Wenezuelczycy. Dane te dowodzą postępującej destabilizacji w Ameryce Południowej.

Pod względem liczby przyjętych wniosków azylowych Niemcy znajdują się obecnie na miejscu drugim. Największą grupą osób ubiegających się o ochronę w tym kraju są niezmiennie Syryjczycy (23% wszystkich złożonych wniosków). Kolejną co do wielkości grupą są Irakijczycy, następnie zaś Afgańczycy. Najmniej próśb o udzielenie ochrony skierowano do Estonii i na Słowację.

Przypomniano także informację podaną pod koniec kwietnia br. przez EASO, które przygotowywało państwa członkowskie na potencjalną większą falę wniosków azylowych w nabliższych miesiącach. Jako powód wskazano intensyfikację działalności tzw. Państwa Islamskiego w niektórych rejonach Syrii i Iraku, a także pogarszanie się warunków życia w wyniku pandemii. (AK)

https://www.welt.de/politik/ausland/plus207934567/EU-Asylantraege-Deutschland-nicht-mehr-beliebtestes-Land-fuer-Migranten.html

https://www.dw.com/de/eu-zahl-der-asylantr%C3%A4ge-geht-in-der-corona-krise-deutlich-zur%C3%BCck/a-53420132

https://kurier.at/politik/ausland/corona-folge-asylantraege-in-der-eu-um-ein-viertel-gesunken/400840235


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640