Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nowa niemiecka biografia Michaiła Gorbaczowa

#Gorbaczow #biografia #ZSRR

W 90. rocznicę urodzin Michaiła Gorbaczowa na niemieckim rynku księgarskim ukazała się nowa biografia ostatniego przywódcy ZSRR, laureata pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r. Książka wyszła spod pióra dziennikarza telewizyjnego Ignaza Lozo, który doktoryzował się pracą o nieudanym puczu Janajewa z sierpnia 1991 r. Książka, nie tak obszerna jak pierwsza naukowa biografia tego polityka autorstwa Williama Taubmanna (2017), opiera się przede wszystkim na relacjach uczestników wydarzeń. 

Z kart książki wyłania się postać ambitnego i pracowitego aparatczyka, protegowanego Jurija Andropowa i zdeklarowanego komunisty, który z wolna przekonywał się o mankamentach systemu. Także po objęciu stanowiska szefa partii w marcu 1985 r. Gorbaczow pozostał leninistą, wierzącym w siłę socjalizmu. Jego koncepcja pieriestrojki miała jedynie zmodernizować system stworzony przez Lenina. Tymczasem przyniosła ona w efekcie nie tylko zakończenie konfliktu między Wschodem a Zachodem, ale przede wszystkim rozpad bloku wschodniego i samego Związku Radzieckiego. Autor z sympatią dla Gorbaczowa rekonstruuje kulisy wydarzeń z końca lat osiemdziesiątych XX w., a zwłaszcza lawirowanie między obozem partyjnych dogmatyków a coraz bardziej radykalizującym się Borisem Jelcynem. Ważną częścią pracy są stosunki zachodnioniemiecko-radzieckie u schyłku lat osiemdziesiątych i geneza zjednoczenia Niemiec, dla której stanowisko Gorbaczowa miało znaczenie kluczowe. Generalnie ocena działalności Gorbaczowa wypada w tym ujęciu jednoznacznie pozytywnie.

Warto w tym kontekście jednak przypomnieć, że w wyborach prezydenckich w 1996 r. Gorbaczow uzyskał ok. 1 proc. głosów. (SŻ)

Ignaz Lozo, Gorbatschow. Der Weltveränderer, WBG, Darmstadt 2021, 400 ss.

29 lipca 2021

Informacja o książce na stronie wydawcy:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/shop/34651/gorbatschow

 

Recenzje:

http://www.sehepunkte.de/2021/07/35650.html

https://www.perlentaucher.de/buch/ignaz-lozo/gorbatschow.html

Wywiad z autorem:

https://www.abendzeitung-muenchen.de/kultur/buch/gorbatschow-wird-90-ein-interview-mit-dem-historiker-ignaz-lozo-art-709767


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640