Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wsparcie finansowe dla projektów z udziałem młodzieży dotyczących rozrachunku z dyktaturą SED

#Niemcy #kultura #SED #projekty

Rząd federalny przyznał w dniu 22 lipca br. wsparcie finansowe dla 44 podmiotów w ramach programu dotacyjnego „Młodzież pamięta” („Jugend erinnert”); środki te zostały udostępnione na potrzeby linii dotacyjnej przeznaczonej na rozliczanie się z „bezprawiem SED” (Förderlinie SED-Unrecht). Łącznie do dyspozycji na projekty związane z tą problematyką jest w okresie od 2021 do końca 2023 r. ponad 7 mln euro.

Środki te wyasygnowano z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). Dofinansowanie uzyskały przede wszystkim projekty edukacyjne oraz projekty dotyczące upowszechniania wiedzy w tym zakresie, które realizowane są przez Miejsca Pamięci oraz instytucje edukacji i kultury zajmujące się rozrachunkiem z dyktaturą SED. Linia dotacyjna „Jugend erinnert” ma jednocześnie stworzyć młodym ludziom szansę, by wzmocnili swoje przywiązanie do demokracji, wyrazili własne stanowisko i aktywnie opowiedzieli się za podstawowymi wartościami demokratycznymi. Minister stanu ds. kultury Monika Grütters podkreśliła, że zwłaszcza dla młodych ludzi jest rzeczą niezmiernie ważną, by zmierzyć się z problemem dyktatury SED i jej skutkami, gdyż jej konsekwencje wiele ofiar ponosi i odczuwa na sobie jeszcze do dzisiaj.

Duża liczba wniosków nadesłanych z całych Niemiec pokazuje, że temat ten wzbudza wciąż ogromny rezonans. Minister Grütters za szczególnie istotny uznała fakt, że w przypadku wielu projektów, które uzyskały dofinansowanie, włączeni zostali młodzi ludzie (z różnych grup wiekowych i o różnym pochodzeniu) już na etapie opracowania koncepcji projektu i będą w nim uczestniczyć także w dalszym procesie jego wdrażania.

W związku z tym, że liczba zgłoszonych wniosków (89 nadesłanych z 14 krajów związkowych) przekraczała co do wnioskowanej kwoty (ogółem ok. 14,2 mln euro) znacznie wysokość udostępnionych na ten cel środków, jury musiało dokonać oceny wszystkich, spełniających kryteria pod względem formalnym projektów i dokonać wyboru tych, które będą mogły być realizowane w pierwszej kolejności.

Realizacją tej linii dotacyjnej będzie się zajmowała fundacja federalna Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, która zorganizowała w tym celu specjalne biuro do obsługi projektów; będzie ono spełniało również funkcję doradczą w fazie ich realizacji. (MWM)

26 lipca 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/44-projekte-zur-aufarbeitung-des-sed-unrechts-starten-kulturstaatsministerin-gruetters-grosse-resonanz-gerade-bei-jungen-menschen--1944716 

https://www.bundesstiftung-aufarbeitung.de/de/foerderung/foerderprogramme/jugend-erinnert

https://www.bundesstiftung-aufarbeitung.de/de/stiftung/aktuelles/starke-resonanz-auf-bundesprogramm-jugend-erinnert

www.jugenderinnert.de


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640